Rukouskirje marraskuu 2021

posted in: Rukouskirje | 0

Marraskuun Turku rukoilee ilta keskiviikkona 10.11. klo 18.30 Betel-kirkossa (Yliopistonk 29a), Pyry Winter, Iina Lautkoski & Teemu Sormunen, Jenni Putkonen & Ville Anttila

Isän sydän ja lähetyskäsky

Useammalle lukijalle tulee otsikosta mieleen kaksi eri teemaa. Ensimmäinen johtaa ajattelemaan suhdetta Taivaalliseen Isään tai vielä paremmin, Hänen suhtautumista minuun. Toinen saattaa johtaa ajatuksemme kaukaiseen maahan jossa tehdään lähetystyötä tai vielä paremmin ajatuksia maamme, kaupunkimme, naapurustomme, lähipiirimme hengelliseksi herätykseksi.

Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän. ”Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan, vaan pelastamaan sen. Joh. 3:16-17

Isällä on yksi ainoa poika ja Hän teki pojastaan lähetystyöntekijän oman kansansa pariin. Tämä työ moninkertaistui virraten yli maan rajojen. Tämä siis osoittaa Isän sydämen laatua maailmaa kohtaan. Niin paljon Hän rakastaa meitä.

Pojalla oli selkeä strategia, jonka Hän omien sanojensa mukaan sai Isältään. Hänen strategiansa oli itse elää Isänsä sydämen tuntemisesta käsin, ilmentää sitä ympäröivälle maailmalle avaten ja kutsuen muita tähän samaan suhteeseen. Tätä kutsutaan opetuslasten tekemiseksi. Orvoista tulee isällisiä. Lapset ryhtyvät tekemään samaa kuin mitä Isä tekee. Jeesus sanookin ”Rauha teille! Niin kuin Isä on lähettänyt minut, niin lähetän minä teidät.” Joh. 20:21

Voidaksemme rakastaa maailmaa Isän rakkaudella, tulee meidän olla lähetyskäskyn mukaisesti kuuliaisia (”opettakaa noudattamaan”) aivan kuten Jeesus itse oli kuuliainen ja itse oli opettanut opetuslapsia noudattamaan. Tätä kutsutaan opetuslasten tekemiseksi. Mutta hetkinen! Mitä ihmettä Isän sydämellä on tekemistä tämän kanssa?

Tämä on Isän sydän tätä maailmaa kohtaan ja parhaiten edistämme sitä Jeesuksen strategian mukaisesti kun teemme opetuslapsia, jotka tekevät opetuslapsia.

Siitä me tiedämme rakastavamme Jumalan lapsia, että rakastamme Jumalaa ja noudatamme hänen käskyjään. Sitähän Jumalan rakastaminen on, että pidämme hänen käskynsä, eivätkä ne ole raskaita noudattaa.1.Joh. 5:2-3

Jos emme elä Jumalalle kuuliaista elämäntapaa Isän sydämestä käsin, teemme sitä useimmiten joko pelosta, ylpeydestä tai lakihenkisyydestä käsin. Tämä ei ole Jeesuksen antaman mallin mukaista opetuslapsen elämää.

Jos taas etsimme Isän sydäntä elämäämme ilman lähetyskäskyä, emme löydä täyttymystä ja yltäkylläistä elämää Jeesuksessa Kristuksessa, sillä Isän sydämen ’silmäterä’ meitä ja tätä maailmaa kohtaan on juuri lähetyskäsky, sen edistäminen ja sen mukaan elämällämme ojentautuminen.

Isä on lähettänyt pojan maailmaan, jotta meillä olisi elämä. Poika lähettää meidät maailmaan, jotta niillä, jotka eivät vielä Jeesusta tunne olisi elämä – jotta orvot saisivat tuntea Isän Jeesuksessa Kristuksessa. Tämä on Isän sydän tätä maailmaa kohtaan ja parhaiten edistämme sitä Jeesuksen strategian mukaisesti kun teemme opetuslapsia, jotka tekevät opetuslapsia.

Turku rukoilee pastoritiimin puolesta,  

Pyry Winter pastori

RUKOUSAIHEET marraskuu 2021:

  • Rukoile oman ja muiden kristittyjen sydämen uudistumiseksi Isän sydämen tuntemisessa
  • Rukoile, että sydämen uudistumisen yhteydessä lähetyskäsky, sen merkittävyys ja tärkeys elämässäsi valtaa sydämesi
  • Rukoile Jeesuksen käskyn mukaisesti lisää sadonkorjaajia – samalla pyydä meille uskoa nähdä, että sato on kypsää, että ihmiset todella ovat hengellisesti avoimia (Luuk. 10:2)
  • Rukoile uusien missionaalisten tiimien syntymistä Turun alueelle. Tiimit, jotka elävät Jumalan perhe-elämää, edistävät Jumalan valtakuntaa osoittamalla rakkautta, kertoen Jeesuksesta ja tehden opetuslapsia synnyttäen uusia perheitä

MERKITYS-raamatunlausekampanjalle jatkoa joulun alla?

 Eilisessä TurkuMission hallituksen kokouksessa nousi esiin idea siitä että voisimme jatkaa elo-syyskuun aikana toteutettua Merkitys-kampanjaa joulun alla Turun alueen kauppakeskusten valotauluissa (yhdessä tai useammassa, sen mukaan miten löytyy innostuneita lahjoittajia). Tarkoitus on hyödyntää joitakin aiemmassa kampanjassa käytössä olleita tekstejä (mm. Minä olen maailman valo. Joka minua seuraa ei kulje pimeässä.) ja lisätä mukaan mahdollisesti joitakin uusia joulun aikaan sopivia Jeesuksen omia sanoja. Niihin etsitään sitten sopivat uudet ja ajankohtaan sopivat valokuvat. Näin olisi mahdollista päästä jälleen siunaamaan ja rohkaisemaan erityisesti niitä Turun seudun ihmisiä, jotka elävät joulukiireiden, erilaisten paineiden, taakkojen ja monien haasteiden alla. Uskomme että Jeesuksen sanoissa on voima koskettaa, uudistaa, parantaa, eheyttää ja virvoittaa.

Idean toteutuminen vaatii vielä sen että Poliisihallitus antaa luvan käyttää TurkuMission tällä hetkellä voimassa olevaa rahankeräyslupaa myös kampanjan jatkoon. Pyydämme rukoustukea jotta tämä onnistuu ensi viikolla, jolloin asiaa käsitellyt ylitarkastaja palaa töihin. Mikäli kaikki sujuu hyvin, niin saat lisätietoa kampanjan jatkosta lähiviikkoina.